Fonksiyonlar, oldukça kullanışlı ve işleri kolaylaştıran yapılardır.  Fonksiyonlar yardımı ile bir kere yazdığımız kodları istediğimiz başka yerde kullanabiliriz böylece aynı kodları tekrar tekrar yazmaktan kurtulmuş oluruz. Mesela en basitinden bir döngünüz var bu döngü 10′ dan geriye doğru sayma işlemi yapıyor, sizde programınızda bu döngüyü birden fazla kullanmak istiyorsunuz. Her seferinde bu döngüyü baştan yazmak yerine fonksiyon yardımıyla bir defa yazarız ve ihtiyac duyduğumuzda bu döngüyü rahatlıkla kullanırız. Ne demek istediğimi örnekle açıklarsam daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum.

Yukarıdaki örneğimizde fonksiyonların nasıl tanımlandığını görmüş olduk. ilk olarak def yazdıktan sonra fonksiyonumuzun adını veriyoruz.  Daha sonra fonksiyonumuzun ne görev göreceğinizi tanımlıyoruz. Biz örneğimizde 10′ dan geriye doğru sayan ve bu saydıklarını ekrana yazdıran bir fonksiyon tanımadık. En sonunda da önce döngümüzü end komutu ile kapattık daha sonra da fonksiyonumuzu kapattık. Örnektende anlaşılacağı gibi fonksiyonlarımızı çağırırken sadece adını yazmamız yeterli olmaktadır. Örneğimizin çıktısı aşağıda görebilirsiniz.

Örneğimiz tamda planladığımız gibi çalışıyor. Artık 10’dan geriye saydırmak istediğimizde fonksiyonumuzu adıyla çağırmamız yeterli olacaktır.

Parametre Alan Fonksiyonlar

Parametre alan fonksiyonlar adında anlaşılacağı gibi fonksiyonlar ile parametre kullanmamıza yarar yani fonksiyon içine değer göndermemizi sağlar. Parametreli fonksiyonları nasıl kullandığımızla ilgili bir örnek yaparak hem kullanımını hemde mantığını daha iyi anlayalım.

t

İlk örneğimizi hatırlarsak 10′ dan geriye doğru sayma işlemini fonksiyona döndürmüştük. Bu örneğimizde ise ilk örnekte olduğu gibi geriye sayma işlemi var fakat bu sefer kaçtan geriye sayılacağını kullanıcıdan alarak belirliyoruz. Fonkiyonlar ile paramatre kullanmak için fonksiyon adının yanına parantez açıyoruz ve parametremizin adını yazıyoruz. Burada ki parametre adını kendimiz herhangi bir şey belirleyebiliriz fakat şuna dikkat edelim fonksiyon için de bu parametreyi kullanacağımız zaman burada verdiğimiz isimle parametreyi kullanırız. Deger adında parametremizi tanımladık ve daha sonra fonksiyonumuzun içinde deger parametresinden geriye doğru sayma işlemini gerçekleştirdik. Fonksiyonumuzu tamamladıktan sonra kullanıcıdan bir sayı yazmasını istedik ve bu yazılan sayıyı say değişkenine aktararak bu değişkeni fonksiyonumuz için parametre olarak kullandık. Örneğimizin çıktısı aşağıdaki gibidir.

Kafanız birazçık karışmış olabilir fakat bir kaç örnek sonuda fonksiyonların kullanımı daha iyi anlayacak ve rahatlıkla fonksiyonları kullanabileceksiniz.

Parametreli fonksiyonlarda birden fazla parametre kullanabiliriz. Birden fazla parametreli fonksiyonları oluştururken aynı tek parametreli fonksiyonlarda olduğu gibi fonksiyonun adının yanıda parantez açarak parametrelerin adlarını aralarına virgül koyarak tanımlıyoruz. Şimdi örnek olarak sizden şunu yapmanızı istiyorum; kullanıcıdan dikdörtgenin iki kenar uzunluğunu isteyerek dikdörtgenin alanını ve çevresini hesaplayan bir fonksiyon yazalım. Ben örneğimizin kodlarını aşağıda veriyorum fakat siz kodlara bakmadan yapmaya çalışın zor durumda kaldığınızda yardım alabilirsiniz.

Örneğimizin kodları yukarıdaki gibidir. Örneğimizin çıktısını aşağıda görebilirsiniz.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Başka bir Ruby Günlüğünde görüşmek üzere….