SEF URL sayesinde seo uyumlu linkler yapabiliriz. Normal bir proje de linkler şu şekildedir; www.muslumunal.com/blog.php bu link yapısında php uzantısını kullanıcıya göstermek istemeyebilirsiniz ya da sonuna .html uzantısı atıp bir php dosyası çağırmak isteyebilirsiniz işte bu işlemleri yapmak için pek çok yol var ama ben bu yazımda sizlerle en basit yolunu paylaşacağım.

.HTACCESS

Bu dosya yardımı ile SEF URL işlemlerimizi gerçekleştireceğiz. Bu dosya yapısı özel bir dosyadır ve kök dizinde bazı değişiklikleri yapmamıza yardımcı olur. Şimdi not defterinde ya da herhangi bir metin editöründe bir dosya açalım ve içine şu şeklide kodlarımızı yazalım.

Kodlarımızı yazdıktan sonra dosyamızı .htaccess şeklinde kaydedelim ve bu dosyayı kök dizinimize atalım.

RewriteRule ^index$ index.php [L,NC]  

Yukarıdaki kod ile index.php dosyasını index adıyla çağırabilmekteyiz. Gördüğünüz gibi yapı basit sizde öncelikle dosyayı hangi isimle çağırmak istediğinizi yazın ardın $ sembolünü kullanın ve son olarak da hangi dosyanın çalıştırılacağını yazın.

Yukarıda yazdığımız kodlar sayesinde adres çubuğuna www.muslumunal.com/index yazdığımızda artık index.php dosyasına yönlendiriliyoruz demektir.  Yani adres çubuğunda www.muslumunal.com/index.php yerine www.muslumunal.com/index adresini görmekteyiz.